miercuri, 15 februarie 2012

Lipsa constiintei umane-dovada clara a INUMANITATII si a FALSITATII


Din punctul meu de vedere,ideea formulata mai sus are o veridicitate dovedita si este o constatare a mea care nu e tocmai imbucuratoare si frumoasa.

Mereu m-am intrebat de ce unele persoane au comportamente pe care eu nu le intelegeam. Gesturile lor necugetate,privirile pline de resentimente, sunt doar cativa factori care au contribuit la formarea unei explicatii intr-un final.

Exista o singura explicatie rezonabila,consider eu si anume: LIPSA CONSTIINTEI UMANE.

Nu poti fi uman, o persoana cu principii care isi ghideaza viata dupa propriile vise si sperante,o persoana care vede viata in viziunea lui si si-o cladeste astfel,daca nu ai CONSTIINTA si VALORI MORALE.

Daca aceste doua elemente nu-ti definesc caracterul si felul de a fi intr-o mare masura,nu te poti considera FIINTA UMANA,nu poti da sfaturi altora in incercarea de a-i ajuta.

E aberant sa crezi ca o poti face,desi daca esti o persoana cu o prea mare ''stima de sine'',poti face aceasta greseala si iti poti atribui acest drept fara insa a-ti dovedi tie acest lucru.

LIPSA CONSTIINTEI  atrage dupa sine lipsa regretelor.O persoana fara constiinta ,automat nu va avea remuscari,nu va avea mustrari de contiinta,se va ascunde mereu sub o masca .

Aceste persoane vor trata mereu totul cu superficialitate,nu vor fi capabili sa aiba prieteni in adevaratul sens al cuvantului si vor atrage mereu esecul asupra lor.

Astfel lipsa constiintei umane este o dovada clara a inumanitatii si a
falsitatii.

4 comentarii:

  1. "Dacă oamenii sunt buni doar pentru că se tem de o pedeapsă şi speră într-o răsplată, atunci suntem, într-adevăr o adunatură jalnică." Albert Einstein

    RăspundețiȘtergere
  2. Constiinta vine din suflet, energie formata dintr-un achilibru dintre bine si rau , ea ne ajuta sa distingem binele de rau si creaza un echilibru intre noi si univers. Traim intr-o simulare iar realitatea se afla in noi zi de zi. Omul care se lasa condus de bine sau numai de rau ajunge ori sclav al societatii - ori lupta pentru el , este totusi o stare umana si daca ne gandim bine este si distructiva , creativitatea vine si din rau dar si din bine.

    RăspundețiȘtergere